ROK SZKOLNY 2017/2018

SZKOLNY   KONKURS POEZJI  PATRIOTYCZNEJ

23 maja 2018 roku odbył się Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej przygotowany przez Panią Mariolę Maciułę. Uczniowie prezentowali utwory nawiązujące do historii Polski, postaw patriotycznych i obywatelskich oraz mówiące o pięknie przyrody ojczystej. Komisja konkursowa w składzie: M. Maciuła, A. Predko i I. Remizowska,  po burzliwej dyskusji przyznała nagrody w następujących kategoriach:

Kategoria I

I miejsce – Dawid Borowicz 

II miejsce – Dawid Kellner

III miejsce – Maciej Has

Kategoria  II

I miejsce – Klaudia Śliwa

II miejsce – Igor Żuk

III miejsce – Oliwia Kondratiuk

Kategoria III

I miejsce – Igor Hasiak

II miejsce – Weronika Gusztaf

III miejsce – Mateusz Grzelak

Kategoria IV

I miejsce – Julia Stepaniuk

                                                                      Gratulujemy  i  życzymy sukcesów.

                                                                                Zespół promocji szkoły

Zdjęcia


NOCNY TURNIEJ JĘZYKA POLSKIEGO

Czy to możliwe, żeby uczniowie chcieli spędzić całą noc w szkole? Wydaje się to nie do pomyślenia? A jednak... 16 śmiałków z klas siódmych,  pod opieką Pani Agaty Prociewicz i Renaty Woś, wzięło udział w NOCNYM TURNIEJU JĘZYKA POLSKIEGO. Wybór pory (noc z 16/17 marca) miał  na celu dodatkowo zachęcić uczniów do udziału w przedsięwzięciu. Oprócz kształcenia typowo polonistycznych umiejętności, Turniej miał na celu rozwinięcie wśród uczniów umiejętności komunikowania się, podniesienia poczucia własnej wartości, poznania zespołów klasowych oraz dobrą zabawę pod opieką dorosłych. Zabawy były tak pomyślane i zaplanowane, by pokazać dzieciom, że najbardziej owocna i najważniejsza jest współpraca i konstruktywne działanie wszystkich członków poszczególnych klas. Noc w szkole pokazała ją z innej perspektywy, nie tylko jako budynku, do którego trzeba przyjść rano z odrobionymi lekcjami, ale także miejsca, gdzie można coś zorganizować, dobrze się bawić i miło spędzić czas, przy okazji poznając się i integrując. Podziękowania za możliwość realizacji tego zadania należą się Dyrekcji i Pani kierownik.Okazało się, że niewielkim nakładem środków można sprawić dzieciom przyjemność, pokazać, jak w sposób wartościowy i rozwijający, a jednocześnie przyjemny, spędzić czas.

A. Prociewicz

Zdjęcia


SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY  „CZYTAMY  KSIĄŻKI  POLSKICH  PISARZY”

         „Kto czyta książki, żyje podwójnie”

                                                                                                       Umberto Eco

12 grudnia 2017 roku odbył  się  Szkolny Konkurs Czytelniczy, którego organizatorem była Pani Mariola Maciuła.  Wzięło  w nim udział 18 uczniów. Uczestnicy musieli w ciekawy sposób zaprezentować wybraną książkę, a następnie przeczytać przygotowany fragment.  Komisja konkursowa, w skład której weszły Panie Mariola Maciuła, Elżbieta Kołtun i Iwona Remizowska, wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach. Wśród  gimnazjalistów i uczniów klas VII szkoły podstawowej I miejsce  zajęła Julia Stepaniuk, II Emilia Kusiak, a III Klaudia Muc. W kategorii klas III – VI  komisja konkursowa przyznała I miejsce Małgorzacie Bundyrze i Natalii Putkowskiej, II Laurze Goch, III  Klaudii Śliwie. Nagrodę specjalną otrzymał Dawid Kellner za interpretację utworu Jana Brzechwy. Mamy nadzieję, że konkurs zachęci  uczniów do częstszego sięgania po książki. Należy bowiem pamiętać,  że czytanie nie tylko kształci umiejętności, ale również rozwija wyobraźnię i wrażliwość człowieka.

Zdjęcia

Lektury na scenie

 11 grudnia 2017 roku klasy szóste obejrzały inscenizację utworu J. R. R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Wyjazd do Tomaszowa Lubelskiego zorganizowała Pani Mariola Maciuła, a opiekunami były Panie Jadwiga Niedbała i Renata Woś. Sztuka wystawiona została przez Teatr Współczesny z Krakowa. Aktorzy popisali się znakomitą grą, a spektakl wzbogaciły ciekawe  kostiumy, interesujące  efekty wizualne i akustyczne oraz autorskie piosenki realizatorów inscenizacji. Barwne i pełne humoru przedstawienie przybliżyło widzom  bohaterów utworu oraz ich przygody. Miejmy nadzieję, że klasyczna inscenizacja przyczyni się do zainteresowania współczesnej młodzieży literaturą fantasy.


KONKURS  LITERACKI  „Moja wakacyjna przygoda”

 14 listopada 2017 roku o godzinie 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tomaszowie Lubelskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie literackim „Moja wakacyjna przygoda”. Jurorzy  przeczytali 32 prace z całego powiatu tomaszowskiego.  W  kategorii  klas VI –VII  trzecie  miejsce  zajęła  Nikola  Lewandowska z klasy VI b, która pracowała pod kierunkiem Pani Marioli Maciuły.  Natalia Nieścior, którą przygotowywała  Pani Agata Prociewicz,  została wyróżniona. Gratulujemy uczennicom naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów literackich.

Zdjęcia


,,Dziady” na szkolnej scenie

Listopadowe dni sprzyjają rozważaniu problematyki związanej z  zaświatami. Młodzi aktorzy ze szkolnego teatrzyku ,,Świeżaki” podjęli ten temat, przedstawiając 7 listopada szkolnym kolegom i koleżankom II część ,,Dziadów” Adama Mickiewicza. Sztuka opiera się na niezwykłym obrzędzie, tajemniczym rytuale, w którym żywi nawiązują kontakt z umarłymi, świat realny przenika się z fantastycznym. Przedstawienie  tej fabuły w bardziej ,,przystępny” sposób dało efekt lepszego odbioru i zrozumienia tej lektury obowiązkowej. To dla widzów, a dla  osób w nim grającym spektakl dał  możliwość rozwijania swoich talentów aktorskich i zainteresowań. Był też nowym doświadczeniem. W spektaklu brali udział: N. Nieścior (Guślarz), Sz. Okoń, A. Luchowska (Aniołki), C. Favilla, J. Melnyk, M. Głąb (Widmo i Ptaki), H. Kulpa (Zosia), D. Pabiś (Starzec), M. Melnyk, M. Kołtun, E. Grądz, K. Szozda, O. Skubis, M. Piotrowicz (Chór). Im to właśnie należą się największe brawa za włożoną pracę i odpowiedzialne podejście do zadania. Spektakl  był dopracowany, ciekawy, a role doskonale odegrane. Scenografia, oświetlenie i dźwięk doskonale wprowadzały w nastrój tajemnicy, a czasem grozy.

 Oto fragment recenzji spektaklu dokonany przez jednego z uczniów, a który oddaje sens tego przedsięwzięcia: ,,…dzięki temu spektaklowi lepiej zrozumiałem sens ,,Dziadów", a postaci występujące w tym utworze nie będą od tej pory jedynie słowami na papierze, a żywymi w mojej wyobraźni osobami.”

A. Prociewicz

Zdjęcia


KONKURS  LITERACKI  „Moja wakacyjna przygoda”

 14 listopada 2017 roku o godzinie 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tomaszowie Lubelskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie literackim „Moja wakacyjna przygoda”. Jurorzy  przeczytali 32 prace z całego powiatu tomaszowskiego.  W  kategorii  klas VI –VII  trzecie  miejsce  zajęła  Nikola  Lewandowska z klasy VI b, która pracowała pod kierunkiem Pani Marioli Maciuły.  Natalia Nieścior, którą przygotowywała  Pani Agata Prociewicz,  została wyróżniona. Gratulujemy uczennicom naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów literackich.

 

Zdjęcia

ROK SZKOLNY 2016/2017


 Źle mówić lub pisać, to znaczy
krzywdzić swoją mową wszystkich,
którzy ją budowali"
Janusz Korczak

15 lutego 2017 r., w Zespole Szkół w Lubyczy Królewskiej odbył się I Gminny Konkurs Ortograficzny ,,O Pióro Burmistrza Lubyczy Królewskiej”. Wzięło w nim udział 38 uczniów edukacji wczesnoszkolnej, szkoły podstawowej i gimnazjum z Lubyczy Królewskiej i Machnowa Nowego.  Celem zmagań ortograficznych było:  rozbudzanie zainteresowań pięknem języka ojczystego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych i interpunkcyjnych, sprawdzenie wiedzy w zakresie poprawności językowej oraz integracja uczniów wszystkich szkół biorących udział w konkursie.

Po sprawdzeniu prac Komisja wyłoniła zwycięzców:

szkoła podstawowa;

1. Amelia Knap (nauczyciel Anna Słoboda) ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Machnowie Nowym,

2. Magdalena Sagan (nauczyciel Barbara Styczyńska ) Lubycza Królewska,

3. Łukasz Stochmal (nauczyciel Anna Słoboda) Machnów Nowy,

4. Tomasz Gucz (nauczyciel Beata Chmielowiec) Lubycza Królewska

gimnazjum;

1. Jakub Pelc (nauczyciel Maria Łeszczyszyn) Lubycza Królewska,

2. Bartłomiej Nowicki (nauczyciel Agata Prociewicz) Lubycza Królewska,

3. Wiktoria Sarzyńska (nauczyciel Maria Łeszczyszyn) Lubycza Królewska.

Laureaci otrzymali ufundowane przez Burmistrza, Pana Tomasza Leszczyńskiego, zestawy zawierające pióro i długopis firmy Parker, pozostali uczestnicy słowniki ortograficzne, materiały piśmiennicze, słodkości ufundowane przez Radę Rodziców. Konkurs zorganizowano z inicjatywy Pani Dyrektor Bożeny Ziembińskiej, zaś nad całością czuwały nauczycielki języka polskiego – Maria Łeszczyszyn i Agata Prociewicz.

Do zobaczenia za rok na II Gminnym Konkursie!

Organizatorzy

Zdjęcia


                                     POWIATOWY KONKURS INTERDYSCYPLINARNY ,,To Twoja i moja historia…’’
W  Zespole Szkół w Krynicach przeprowadzono II edycję Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego ,,To Twoja i moja historia…’’. Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: ,,Przedmioty – pamiątki otulone rodzinną historią’’. Honorowym Patronatem  powyższe przedsięwzięcie objął Wójt gminy Krynice. Adresatami konkursu uczyniono uczniów z klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu tomaszowskiego. Na II Powiatowy Konkurs Interdyscyplinarny wpłynęło 14 prac uczniów ze szkół podstawowych i 30 prac młodzieży gimnazjalnej z Bełżca, Lubyczy Królewskiej, Łaszczówki, Michalowa, Nabroża - Kolonii,  Tomaszowa Lubelskiego, Tyszowiec, Ulhówka, Rachań i Krynic. Prace literackie  uczniów były tematycznie związane z historią rodzinnej pamiątki wojskowej lub historią drobnego przedmiotu osobistego przodka rodziny. Komisja konkursowa przyznała:

I miejsce - Maja Chmielowiec ( nauczyciel Renata Woś ) - Zespół Szkół w Lubyczy Królewskiej,

Wyróżnienia:

  • Julia Melnyk (nauczyciel Agata Prociewicz) - Zespół Szkół w Lubyczy Królewskiej

  • Dominika Zwolak (nauczyciel Agata Prociewicz)  - Zespół Szkół w Lubyczy Królewskiej

  • Natalia Nieścior (nauczyciel Agata Prociewicz) - Zespół Szkół w Lubyczy Królewskiej                        

                            Gratulacje dla zwycięzców!

                                                                                                                                                                                      Agata Prociewicz

ROK SZKOLNY 2015/2016

Warsztaty interaktywne „NTV- Telewizja Nastolatków”

Uczniowie klas IV –VI Zespołu Szkół w Lubyczy Królewskiej uczestniczyli w interaktywnych warsztatach telewizyjnych „NTV- Telewizja Nastolatków”, które odbyły się w Tomaszowie Lubelskim.  Wybrani przedstawiciele młodzieży  wcielili się w role dziennikarzy. Prowadzili prognozę pogody, krótkie serwisy informacyjne oraz przeprowadzali wywiady. Przebieg  warsztatów   rejestrowany był  na  żywo   w   zapisie filmowym i emitowany na dużym ekranie. Widownia mogła dostrzec elementy pracy  operatorów kamer, realizatorów obrazu, dźwięku i świateł. Całość została zmontowana przez profesjonalistów i przesłana do szkół, które uczestniczyły w spotkaniu. Dzięki temu możemy zobaczyć naszych kolegów, którzy   mieli  okazję  przekonać się, że  występ  przed   kamerą   związany jest z wielką tremą oraz starannym przygotowaniem.  Mamy nadzieję, że takich spotkań będzie coraz więcej, gdyż było to naprawdę ciekawe i inspirujące przeżycie.

                                                                                           Uczestnicy warsztatów
Fimik  z warsztatów

 


SZKOLNY  KONKURS  RECYTATORSKI

„Świat jest teatrem…”

12 lutego  2016 roku  w Zespole Szkół w Lubyczy Królewskiej odbył się Konkurs Recytatorski pod hasłem „Świat jest teatrem…”.  Miał  on charakter otwarty  i  był  skierowany do wszystkich, którzy chcieli zaprezentować swoje zdolności recytatorskie i aktorskie.

Komisja konkursowa  oceniała płynność, dykcję, modulację głosu,  mimikę, poprawną  artykulację  głosek  oraz  dobór   repertuaru  do możliwości uczniów  i  zdolności aktorskie.

Nagrody,  które  ufundowała  biblioteka  i  Samorząd Uczniowski,  przyznano  w trzech kategoriach. 

Kategoria I - klasy I

I miejsce – Aleksandra Pawelec  

II miejsce –  Judyta Łysiak

III miejsce – Mateusz Nieścior

Kategoria II – klasy II i III

I miejsce – Jakub Seremak

II miejsce – Klaudia Śliwa

III miejsce –  Aleksandra Turczanik

W kategorii klas VI i gimnazjum I miejsce zajęła Julia Stepaniuk z klasy VI „a”, a II Samanta Chmiel z III „a”. Nagrody za ciekawe przebranie otrzymała Joanna Małyska i Oskar Gemborys.

                                                           Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                             Organizatorzy: Mariola Maciuła  i  Iwona Remizowska
 

KONKURS POETYCKI

„MOJA MAŁA OJCZYZNA”

W styczniu  2016 roku ogłoszony został konkurs  poetycki pod hasłem „Moja mała Ojczyzna” dla uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej. Celem konkursu, zorganizowanego przez panią Renatę Woś i panią Mariolę Maciułę, było rozbudzenie wyobraźni i  aktywności twórczej w dziedzinie poezji, uwrażliwienie na piękno najbliższej okolicy, doskonalenie umiejętności językowych uczniów.  Komisja konkursowa postanowiła przyznać I miejsce pracom, które złożyły Kaja Kubiak  z klasy VI „b” oraz Andżelika Sagan z klasy VI „a”, II miejsce zajęła Marta Ławska z VI „a”, a III Elizy Gawryś z VI „b”.  Zwycięskie utwory  prezentujemy poniżej.  Wiersze  znajdą  się również w gazetce szkolnej. Zachęcamy do ich przeczytania.

                                                                                                                           Mariola  Maciuła

 

„Lubycza”

Lubycza - to piękna okolica,

Która nas wszystkich zachwyca.

Nieopodal naszego Kościoła

Piękno przyrody nas woła

Nazwa naszej Lubyczy „Królewska”,

Bo kiedyś sam król Jagiełło przebywał tu i mieszkał

W Lubyczy – duch sportowy wzrasta w każdym ciele,

Bo na pięknym stadionie dyscyplin można uprawiać wiele.

Dziś raduje się z nowiny ludność cała,

Bo Lubycza jak przed wiekami, znów miastem się stała.

I choć jest to ostatnie miasto przy wschodniej granicy,

Każdego turystę swym pięknem zachwyci.

                                                                                           Kaja Kubiak VI „b”

 

„Moja mała Ojczyzna”

Gdzieś na mapie Polski maleńki jest ślad

Lubyczy, co przez szereg długich lat

ciągle żyje i jak kwiat rozkwita

i z otwartym sercem wszystkich szczerze wita.

Znam tu każde miejsce, dobrzy są tu ludzie,

co uczciwą pracą w swym codziennym trudzie

czynią co mogą, by wszystko kwitło i żyło,

by o niej mówiono i by nasze miasto znane było.

I herbu się także Lubycza doczekała:

Gryfa z koroną na czerwonym polu będzie miała.

Niech on  nas łączy, byśmy mogli wiele

pokonać i osiągnąć wyznaczone cele.

Są może piękniejsze zakątki na świecie…

I szczęśliwszych ludzi na pewno znajdziecie,

lecz ja tutaj żyję i pragnę to wyznać,

Lubycza -  to jest moja mała Ojczyzna.

                                                                               Andżelika Sagan  VI „a”

Konkurs Ortograficzny

Pisanie nie polega jedynie na wyrażaniu myśli,  to także  głęboka zaduma nad  wymową każdego słowa.

                                                                                                                                                                       Paulo Coelho 

15 października 2015 roku odbył się  Konkurs Ortograficzny dla uczniów szkoły podstawowej, który zorganizowany  został przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Lublinie. Jego głównymi celami  było:  doskonalenie poprawnej  pisowni ortograficznej i interpunkcyjnej,  rozwijanie uzdolnień,  uwrażliwianie na piękno języka ojczystego.

Wzięli w nim udział reprezentanci  klas piątych i szóstych. Do etapu  powiatowego zakwalifikowała się uczennica klasy VIa - Julia Stepaniuk. Będzie reprezentować szkołę podczas konkursu, który odbędzie się 30 listopada 2015 roku  w Tomaszowie Lubelskim.

                                                                                                                                 Mariola Maciuła


IV POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

„Gdy się recytuje wiersze, zdarza się, że forma zabija treść.
Poeci swoje wiersze czytają prosto,
konkretnie i poezja czytana w ten sposób brzmi najlepiej”.

                                                                                                   Anna Dymna

Finał  IV  Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Tomasza Zamoyskiego odbył się 6 października 2015 roku w Tomaszowskim Domu Kultury.  Jego głównym celem było pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego „małej ojczyzny”  poprzez propagowanie twórczości  poetów regionalnych.

Jury  dokonało przesłuchania 70 uczestników  wyłonionych  w  toku  eliminacji w bibliotekach publicznych i szkołach powiatu tomaszowskiego. W 4 kategoriach wiekowych komisja konkursowa postanowiła nagrodzić i wyróżnić 21 osób.  Oceniając recytatorów brała pod uwagę zróżnicowany repertuar i dobór utworów adekwatnych do wieku ucznia, interpretację danego utworu oraz ogólną prezentację artystyczną.  

W konkursie tym  uczennica  klasy VIa    Julia    Stepaniuk   przygotowywana   przez p. Mariolę Maciułę  zajęła wysokie trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej.

                                                                                                                Mariola Maciuła

 

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz